VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter

Darłówko to nadmorska dzielnica miasta Darłowo. Jedno z najpiękniejszych kąpielisk morskich. Położone jest u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku. Wspaniały mikroklimat z dużą zawartością jodu, piękne lasy sosnowe, szerokie piaszczyste plaże, ścieżki spacerowe i rowerowe, port rybacko-turystyczny, to tylko nieliczne z atutów tego urokliwego miejsca przyciągające tu co roku tysiące turystów. W Darłówku, przy wejściu do portu znajduje się 22-metrowa, najdalej wysunięta na wschód latarnia morska zaliczana do latarni Wybrzeża Zachodniego. Latem na turystów czekają też stylizowane na historyczne statki wycieczkowe. Obie strony Darłówka łączy most rozsuwany. W Darłówku znajdują się również pozostałości stanowiska po największej poruszającej się po torach armacie świata, zbudowanej przez Niemców i pieszczotliwie zwanej Dora Będąc u nas warto też zobaczyć wiatraki – zabytek techniki, stanowiące pierwszą, profesjonalną farmę wiatrakową w Polsce. 80-metrowe giganty, o 45-metrowych łopatach mielących wiatr wzbogaciły krajobraz Darłowa, wytyczając kolejną trasę spacerową, dostarczającą niezapomnianych wrażeń.

 

OSOBLIWOŚCI PRZYRODNICZE

 

Jezioro Bukowo – oddzielone od morza wysoką mierzeją. W jeziorze występuje wiele gatunków ryb: węgorz, okoń, płoć, leszcz, szczupak, sandacz. Zarośnięte szuwarami brzegi są ostoją i lęgowiskiem wielu gatunków ptactwa wodnego.
Jezioro Kopań - brzegi trudno dostępne, porośnięte szuwarami. Można tu łowić węgorze, okonie i sandacze. Od wielu lat w stacji naukowej nad jeziorem obserwuje się przebiegający tędy szlak ptasich wędrówek.
Rezerwat „Słowińskie Błota” – najlepiej zachowane w Polsce torfowisko wysokie typu bałtyckiego. Występuje tu wiele gatunków roślin, mszaków i porostów. Rezerwat usytuowany jest w odległości 1 km na północ od wsi Słowino.

 

SZLAKI TURYSTYCZNE:

Szlak wiatraków (zielony) – rozpoczyna się od Darłowa (przy Zamku Książąt Pomorskich, kończy w miejscowości Wicie,
Koszaliński Szlak Nadmorski – biegnie wzdłuż morza Bałtyckiego od Dźwirzyna do Wicia (30 km),
Szlak Średniowiecza – polecany dla rowerzystów i turystów zmotoryzowanych (104 km) – biegnie przez Darłówo, Dąbki, Bukowo Morskie, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Bolszewo, Stary Jarosław, Krupy, Sulmice, Barzkowice, Cisowo, Darłówko. Na trasie Zamek Książąt Pomorskich, kościoły z okresu średniowiecza, zabytki budownictwa ludowego, rezerwat i pomniki przyrody,
Szlak Rezerwatów (niebieski) – zaczyna się w Darłówku, kończy w Polanowie.
Szlaki kajakowe – Wieprza i Grabowa

 

CO NALEŻY ZOBACZYĆ W DARŁOWIE?

  • Zamek Książąt Pomorskich,
  • Kościół Mariacki,
  • Kościół Św. Gertrudy – jedyny taki na całym Pomorzu, perełka gotyku skandynawskiego,
  • Brama Wysoka – XIV- wieczna brama zwana też Bramą Kamienną – stanowiła część murów obronnych miasta,
  • Pomnik Rybaka, pełniący też funkcję fontanny – zdobi darłowski rynek,
  • Latarnia Morska.

WĘDKARSTWO MORSKIE


Darłówko zaprasza wszystkich wędkarzy na morskie przygody wędkarskie. Oferta skierowana jest zarówno do osób szukających nowych wrażeń, jak również doświadczonych wędkarzy, doosób prywatnych i grup zorganizowanych. Rejsy połowowe odbywają się cały rok. Łowiska mają głębokość od 16 do 60 m. Podczas rejsów wędkarze mają możliwość złowienia takich ryb jak: dorsze, flądry, belony, śledzie, łososie. Statki i kutry rybackie przystosowane są do żeglugi pełnomorskiej po Bałtyku. Rejsy trwają ok. 8 godzin (czas rejsu może też być ustalany indywidualnie). W miesiącach letnich istnieje możliwość organizowania rejsów popołudniowych. Za dodatkową opłatą (ok. 20 zł) można wypożyczyć profesjonalny sprzęt wędkarski.


W cenę rejsu (ok. 120,00 zł os.) wchodzą:
- gorące napoje (kawa, herbata)
- jeden gorący posiłek serwowany przez bosmana
Istnieje możliwość usmażenia złowionej ryby. Statki zawsze obsługuje doświadczona załoga. Wyjście w morze z portu w Darłówku

 

basen-dol